The main aim of the project is to develop Bachelor’s degree program in the field of
Mechatronicsand Robotics to improve the mechatronics and robotics specialist’s
knowledge in Automation sphere, to support the capacity building of higher education
institutions and to make contribution for the sustainability of Mechatronics and Robotics.
MechaUz Project Funded by the European Commission through the KA2 – Capacity Building for Higher Education action of the Erasmus+ programme and will have a duration of 3 years, and be implemented between 15th November 2019 and 14th November 2022.
The kick-off meeting of the new CBHE project "MechaUz: Modernization of Mechatronics and Robotics for Bachelor degree in Uzbekistan through Innovative Ideas and Digital Technology" takes place on February 11-13 in Greece. The project consortium brings together 13 higher educational institutions from 5 countries: Greece, Portugal, Latvia, Lithuania and Uzbekistan.
The skype meeting for the MechaUz: “Modernization of Mechatronics and Robotics for Bachelor degree in Uzbekistan through Innovative Ideas and Digital Technology” project will be takes place on Tuesday 7th of April 2020. The meeting will likely last no longer than 2 hours and it will start at 10 a.m. GMT (10 a.m. for Portugal, 12 a.m. for Greece, Latvia and Lithuania and 3 p.m. for Uzbekistan)
“Modernization of Mechatronics and Robotics for Bachelor degree in Uzbekistan through Innovative Ideas and Digital Technology” project Partners